Patnja u tišini
Niska društvena podrška i socioekonomski status, disfunkcionalna obitelj suočena s problemom ovisnosti,doprinose procesu gubitka kontrole nad osobnim životom i nad roditeljstvom kod majki, te uzrokuju da žrtva postane uplašena i nemoćna, zarobljena u toksičnom odnosu koji ne može okončati.
Letak za preuzeti
O nama
“PATNJA U TIŠINI – Viktimizacija, psihičko ili seksualno nasilje od strane intimnog partnera žena s problemom ovisnosti”
Ovisnost i rodno uvjetovano nasilje
Niska društvena podrška i socioekonomski status, disfunkcionalna obitelj kod žena s problemom ovisnosti,doprinose procesu gubitka kontrole nad osobnim životom i nad roditeljstvom kod majki, te uzrokuju da žrtva postane uplašena i nemoćna, zarobljena u toksičnom odnosu koji ne može okončati. Ove žene obično doživljavaju više nasilja od ostalih. Osobe koje počine seksualno nasilje često ciljaju na pojedince koji nemaju moć u zajednici, kao što su žene u ovisnosti. Počinitelji namjerno ciljaju na ove žene za koje je manja vjerojatnost da će prijaviti napad ili kada to nekome kažu, manje je vjerojatno da će im se vjerovati. Javna stigma, strah i sram sprječavaju mnoge žene da zatraže pomoć od obitelji ili se posavjetuju sa stručnjakom u slučajevima pretrpljenog seksualnog nasilja od intimnog partnera ili poznanika.
Nasilje nad ženama i problem ovisnosti o drogama čine složen odnos koji zahtijeva sveobuhvatnu skrb
Seksualno nasilje može se dogoditi svakome, bez obzira na dob, rasu, razinu prihoda, etničku pripadnost, vjeru, seksualnu orijentaciju i razinu obrazovanja. Međutim, određeni čimbenici rizika mogu povećati vjerojatnost da će osoba postati žrtva; konzumacija alkohola i droga među tim su čimbenicima . Kada pate od ovisnosti, žene koje su pretrpjele nasilje imaju više poteškoća u pristupu odgovarajućoj skrbi. Ne samo zbog stigmatizacije, već i zbog toga što ne postoje programi prilagođeni njihovim potrebama. Žene koje traže liječenje od droga i alkohola suočavaju se s drugačijim potrebama od muškaraca s problemom ovisnosti, uključujući visoku učestalost trauma i nasilnih odnosa, veći teret stigme oko upotrebe supstanci i češće obveze brige o djeci.
Postoji velika potreba za razumijevanjem specifičnih izazova s kojima se susreću ove žene. Sram, stigma i strah od pravnih i društvenih posljedica prepreke su zbog koji se osjećaju rastrgano između traženja pomoći straha da će izgubiti svoju djecu.
Vrijeme je za promjenu načina na koji gledamo na ovisnost žene u našem društvu, prepoznajući da je ovisnost bolest koja zahtijeva liječenje a ne moralni nedostatak koji vodi diskriminaciji.
„Svaka ljudska osoba posjeduje beskrajno dostojanstvo, koje je neotuđivo ukorijenjeno u samoj biti, te nadilazi svaku okolnost, stanje ili situaciju s kojom se osoba ikada može suočiti. Ovaj princip, potpuno prepoznatljiv čak i razumu samom, leži u temeljima primata ljudske osobe i zaštite ljudskih prava.”
O projektu
Projekt ima za cilj osnaživanje ranjivih skupina žena koje pate u tišini pokušavajući se nositi s posljedicama takvih traumatičnih iskustava u tajnosti svojih umova. Riječ je o ženama u problemu ovisnosti koje zbog osobnog srama i javne stigme negiraju problem ovisnosti i odbijaju pristupiti liječenju i zbog straha od pitanja o djeci, a trudnice izbjegavaju redovite ginekološke preglede tijekom trudnoće zbog višestruke diskriminacije i stigmatizacije, te rizika gubitka skrbništva nad djecom.
Projekt je usmjeren rješavanju problema nedostatka sveobuhvatnih socijalnih usluga koje povezuju specifičnu ranjivost ovih žena, to su seksualno nasilje i bolest ovisnosti.
Aktivnosti projekta koje se provode u cilju ostvarenja željenih promjena:
- 1.MOBILNI TIM na području Grada Zagreba, Zagrebačke županije, Primorsko goranske županije.
- PRIHVAT sveobuhvatna skrb (organiziranje prehrane i odmora, organiziranje obavljanja osobne higijene, osiguravanje prijeko potrebne obuće i odjeće)
- MEDICINSKA I PSIHIJATRIJSKA POMOĆ
- PSIHOSOCIJALNA PODRŠKA
- PRAVNA POMOĆ
- VIDLJIVOST I UPOZNAVANJE JAVNOSTI I STRUČNJAKA S PROBLEMOM
Vizija
Razvoj sveobuhvatnog integriranog tretmana rehabilitacije od ovisnosti koji uključuje intervencije vezane uz nasilje, trudnoću, roditeljstvo i dijete na licu mjesta s intervencijama usmjerenim na ovisnost, kako bi se prekinuli međugeneracijski ciklusi ovisnosti, disfunkcionalno roditeljstvo, nastavak obrazaca rodno uvjetovanog nasilja nad ženama koje se bore s ovisnosti.
Projekt PATNJA U TIŠINI-POSEBNA TUGA provodi Centar za žene, majke i djecu RETO, a podržan je od Ekumenske inicijative žena (EIŽ) Hrvatska, sufinanciran od Europske unije.
O provoditelju projekta
Centar za žene, majke i djecu RETO je visokostrukturiran, rodno specifičan, znanstveno podržan model liječenja od ovisnosti u kojem nije u fokusu deficit osobe nego ostvarenje neizbrisivog dostojanstva osobe koje je dano od Boga, bez obzira na njihovu životnu situaciju ili moralnu prošlost. Centar za žene, majke i djecu RETO je sveobuhvatan model dobre prakse na kojem tim stručnjaka i mentora iz iskustva radi istovremeno, uz aktivno sudjelovanje korisnica.
INFORMACIJE O PROJEKTU
Naziv projekta
PATNJA U TIŠINI – Viktimizacija, psihičko ili seksualno nasilje od strane intimnog partnera žena s problemom ovisnosti
Vrijednost projekta
20.000,00 EUR
Razdoblje provedbe projekta
01.09.2024.-30.04.2026.
Projekt provodi
Centar za žene, majke i djecu RETO
tel: 01 2947 125
e-mail: info@retocentardjevojke.hr
Partner
Terapijska zajednica Reto centar Zagreb
Poveznice
https://ec.europa.eu/regional_policy/information-sources
https:// retocentar.hr/patnjautisini
„Objavljivanje ove publikacije podržala je Ekumenska inicijativa žena, Hrvatska. Sadržaj publikacije odražava isključivo stavove Centra za žene, majke I djecu RETO i ne predstavlja nužno i stavove EIŽ-a. Sufinancirala Europska unija. Međutim, izraženi stavovi i mišljenja su samo stavovi Centra za žene, majke i djecu RETO i ne odražavaju nužno stavove Europske unije. Isto se tako za njih Europska unija ne može smatrati odgovornom.“
„Ekumenska inicijativa žena (EIŽ), hrvatska je neprofitna organizacija koja putem svog programa dodjele financijskih potpora podržava projekte i razvoj bazičnih organizacija kojima upravljaju žene te teologinje u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji, na Kosovu i u Srbiji. EIŽ je posvećena osnaživanju uloge žene u jačanju civilnog i međureligijskog dijaloga te potencijala vjere kao pozitivnog faktora socijalne promjene kroz izgradnju mira i pomirenja. S obzirom na svoj regionalni profil, EIŽ osigurava aktivisticama iz svoje mreže mogućnost susreta te razmjenu iskustava s ciljem veće vidljivosti njihova rada i veće mogućnosti za pristup resursima.”
O nama
Trideset godina pružamo skrb osobama koje uz problem ovisnosti imaju iskustvo relacijske viktimizacije. Osnovani smo s ciljem moralne, kulturne, materijalne i duhovne pomoći osobama koje teško pronalaze svoj životni put. Utemeljeni smo na kršćanskim vrijednostima.
Tematsko područje rada organizacije: prevencija i suzbijanja ovisnosti žena i posebno osjetljivih ranjivih skupina s problemom ovisnosti (maloljetnice, trudnice, majke, žene s problemom ovisnosti žrtve nasilja, žene s psihijatrijskim komorbiditetom), u svrhu dugotrajne rehabilitacije do potpunog oporavka i socijalne reintegracije te pomoći obiteljima ugroženima ovisnošću i poteškoćama nastalim zbog deficita mentalnog i psihičkog zdravlja.
Pružamo podršku djeci iz takvih obitelji, radimo s mladima i za mlade, naročito s mladima u riziku od razvoja ovisnosti i socijalne isključenosti.
Kontinuirano djelujemo na promicanju i razvoju volonterstva i socijalnog poduzetništva, na unapređenju i zaštiti zdravlja, smanjenju stigme, kao i na prevenciji i suzbijanju ovisnosti u lokalnoj zajednici.
Programi koje provodimo i koji su prepoznati u zajednici
- Program zagovaranja u svrhu jačanja sustava podrške i zastupanje interesa i vrijednosti majki i trudnica koje se liječe od ovisnosti u smislu diskriminacije – OSTANI MAMA
- Terapijska zajednica – Kuća za žene
- Stambena zajednica za posebno ranjive skupine ( maloljetnice, trudnice, majke, žene s problemom ovisnosti i žrtve nasilja i žene s psihijatrijskim komorbiditetom) RETO ROYAL
- Socijalizacijski ljetni kampovi za mlade RETO KAMP
- Prevencija rizičnih ponašanja mladih NE DAJ SE SMOTATI
- Radno socijalna integracija ranjivih skupina žena RETO NASTAVNE RADIONICE
- Volontiranje kao životni stil RETO VOLONTERI
Ciljane skupine Udruge su
Žene s poremećajem ovisnosti, posebno ranjive skupine žena s poremećajem ovisnosti – maloljetnice, trudnice, majke, žene žrtve nasilja te žene s psihijatrijskim komorbiditetom, djeca pod rizikom ovisnosti roditelja, mladi s rizičnim oblicima ponašanja, žene pod rizikom socijalne isključenosti.
Vijesti